alustada kiiresti, et takistada mikroobide edasist levikut närviruumi ehk hambasäsisse, põhjustades seal valu ja potentsiaalselt suuremaid hädasid. Tänapäeval kasutatakse kaariese ravi (hambaaugu täitmiseks) täidismaterjalina klaasionomeertsementi ja komposiiti. Samuti on võimalik kasutada hambalaboris valmistatud keraamilisest materjalist täidist ehk panust, mis on küll kallim, kuid teenib ennast tagasi hea vastupidavuse ja väljanägemisega.
Lisainfo ja broneerimine
Hinnakiri

Materjalid
Klaasionomeer on täidismaterjalide üks liik, mida kasutatakse piimahammaste ja igemeserva juures asetsevate kahjustuste raviks. See on bioloogiliselt hambasõbralik, kuid rabe ja kiiresti kuluv, mistõttu ei sobi suureks mälumispinna täidiseks.
Komposiit on täidismaterjalide üks liik, mida kasutatakse nähtavate ja tänapäeval üha enam ka tagumiste hammaste ravil. Komposiiti kõvastatakse ultraviolettvalguse abil. Täidist polümeriseeritakse väikeste osade kaupa, et vältida kootumist. Komposiit kinnitub hamba külge erilise sidusaine abil. Komposiit võimaldab muuta hamba kuju ja värvi.
Korduma kippuvad küsimused
Miks tekib hambakaaries?
Kaariest tekitav mikroob kandub edasi inimeselt inimesele ja enamasti saab laps selle kokkupuutel ema süljega. Kaariese teket ja katu ladestumist hambaemaili pinnale mõjutavad sülje ja katu koostis. Mõnede üldhaiguste puhul on tõusnud risk kaariese tekkeks: maoülehappesus, diabeet, kiiritusravi järgsel perioodil. Hambakaariese tekkel on oluline joogivee ja toidu fluorisisaldus ja sellest tulenevalt ka hambaemaili seotus fluoriga.
Milline on karioosne hammas?
Hambakaaries on hamba kõvakoe kahjustus. Ulatuslikku karioosset defekti näeb patsient palja silmaga. Mälumispinna pruunid pigmenteerunud defektid on varakult märgatavad, kontaktpinna karioosne defekt aga areneb tähelepandamatult. Algavat ja pindmist ehk emailikaariest ning hammaste kontaktpindadel olevaid defekte saab kindlaks teha ainult hambaarst.
Kuidas ravitakse kaariest?
Kaariese ravi seisneb karioosse hambakoe eemaldamises käsiinstrumendi ja roteeriva puuriga. Defektne koht täidetakse ehk plombeeritakse tehismaterjalidega ja hambakroon ning selle pinnad taastatakse. Pärast ravi on taastatud nii hamba välimus kui ka funktsioon. Kaariese algstaadiumis ehk emaili karioosse laigu perioodis võib emaili remineraliseerida kaltsiumi, fluori sisaldavate lahustega ja katta lakiga hambapinnad. Selliselt töödeldud hambad jäävad hambaarsti kontrolli alla. Selle menetluse puhul puhastab arst hambapinna, kasutab spetsiaalseid harjakesi ja poleerivaid pastasid, vajadusel laiendab ka mälumispinna vagusid.
