Pindmine põletik igemetes ehk gingiviit võib ravimata jätmisel edasi areneda krooniliseks kahjustavaks põletikuks – parodontiidiks. Tasub teada, et parodontiidi tekitatud kahjustused on paraku pöördumatud, sest hävinud igeme- ja luukudet ei ole enamasti võimalik enam taastada.
Igemepõletiku tüüpilised tunnused on igemete punetus, veritsus igemetest, turse, halb maitse ja/või lõhn suust. Pikajalise põletiku tõttu tekib igemetasku – vahe hamba ja igeme vahel, mis ravimata jätmisel süveneb.
Lisainfo ja broneerimine
Hinnakiri
Paradontiit
Parodontiidi väljakujunemisel ja süvenemisel on suur roll ebapiisaval suuhügieenil. Igemehaiguste teket soodustavad veel suitsetamine, diabeet, hormonaalsed muutused (näiteks rasedus, imetamine) ja mitmed üldhaigused.
Vastuvõttu pöördudes suu hetkeseis kaardistatakse- märgitakse üles igemetaskute sügavused. Igemehaiguste ravi seineb hammaste ja igemetaskute puhastamises mikroobidest, hambakivist ja -katust. Protseduur toimub osade kaupa ja enamasti tuimestusega. Pärast terve suu puhastamist tuleb patsiendil tulla kontrolli 2-3 kuu möödudes. Järgneb säilitava ravi faas, mis tähendab, et igemetaskud mõõdetakse uuesti ja vajadusel puhastatakse korduvalt. Igemehaiguste säilitav ravi kestab elu lõpuni.
Patsiendil on igemehaiguste ravitulemuse saavutamisel ja säilitamisel väga suur roll! Oluline on järgida arsti poolt õpetatud suuhügieenivõtteid. Kui arst on eemaldanud igemetaskutest mikroobid, hambakivi ja -katu, on patsiendi ülesanne puhastatud tulemust säilitada. Bakterid, toiduosakesed ja hambakatt kogunevad hammastele igapäevaselt ning need tuleb sealt regulaarselt mehaaniliselt eemaldada. Kui pehmet hambakattu õigeaegselt ära ei puhastata, siis see mineraliseerub ning sellest moodustub hambakivi, mida koduste vahenditega enam ise eemaldada ei saa.
Korduma kippuvad küsimused
Mis on igemehaiguste märgid ja sümptomid?
- Veritsus hammaste pesemisel või hambavahede puhastamisel. Terved igemed ei tohiks veritseda. Isegi kui Sul ei ole valus, ei ole ka vähene igemete veritsus normaalne.
- Igemete turse, valulikkus, hammaste suurenenud liikuvus või asendimuutused, mädaeritus ning halb lõhn suust.
- Igemete taandumine
Kuidas harjata oma hambaid õigesti?
- Alusta hammaste pesu kõige raskemini ligipääsetavatest kohtadest
- Harjamise ajal hoia hambaharja 45-kraadise nurga all, see aitab puhastada igemepiiri. Pööra erilist tähelepanu hammaste ja igemete üleminekule. Regulaarse hambavahede puhastamisega kombineerituna aitab see ära hoida hambakivi teket.
- Esihammaste sisemiste pindade puhastamiseks keera harja vertikaalselt ja kasuta harja esiotsa mitme ringja liigutusega.
- Harja õrnalt ka oma keelt, see aitab hingeõhku värskendada ja puhastab suu bakteritest.
Milliseid hambahoolduse abivahendeid kasutada igemete hoolduseks?
Hambavaheharjad ja hambaniit eemaldavad hambakatu, toiduosakesed ja bakterid hammaste vahelt. Nendelt aladelt hambaharjaga puhastada ei ole võimalik. Hambavahesid tuleks puhastada igapäevaselt vähemalt üks kord enne hambapesu. Parima tulemuse saavutamiseks soovitame pärast mehaanilist puhastust hambaniidi, hambavaheharjade ja hambaharjaga kasutada ka suuvett. Õiged abivahendid aitab Teil valida hambaarst või suuhügienist!
Mis on Kloorheksidiin (CHX) ja miks seda kasutada?
Kloorheksidiin on suuhooldustoodetes sisalduv aktiivne koostisaine, mis on mõeldud igemehaiguste ravi toetamiseks. Kloorheksidiiniga suuvesi sobib 1-2 nädalase kuurina kasutades ideaalselt parodontiidi ravi järgseks hooldusperioodiks. Kloorheksidiin aitab vähendada ladestuste teket ja põletikku. Pikaajalisel kasutamisel võib kloorheksidiini tõttu hammastele koguneda pigment, kuid see on hambaarsti juures kergesti eemaldatav.
