Millele tähelepanu juhtida ja kuidas valmistuda lapsega hambaarstile tulekuks?
Esimest korda lapsega hambaarstile tulek on väga oluline vundament sellele, milliseks kujuneb lapse jaoks edaspidine hambaarsti juures käimine. Seetõttu on hea kui esimene visiit toimuks pigem juba varakult siis, kui laps veel otseselt kaarieseravi ei vaja.
Kuna hambaarsti hirm tuleb kõige tõenäolisemalt kaasa kodust, siis on oluline, et lapsevanemal endal ei oleks hirmu hambaarsti ees. Kui see nii on, siis ei tohiks seda lapsega suheldes teadlikult välja tuua ning pidevalt rõhutada, et oi kui hirmus hambaarsti juures on. Enda kogemusele tuginedes saan öelda, et olen näinud ka lapsevanemate poolset lapse hirmutamist/ähvardamist hambaarstiga. Näiteks öelda lapsele, et kui sa hambaid ei pese, tuleb sul varsti minna hambaarsti juurde, mis tekitab omakorda lapses tunde, et hambaarst on midagi, mida tuleb karta.

Mis on nr 1 asi, mida lapsed hambaarsti juures kardavad ja kuidas arst seda leevendab?
Kaks põhilist asja, mida lapsed kardavad on ikkagi sõnad “süst” ja “puurimine”. Mulle tundub, et tihti isegi sõna ise on hirmutavam, kui asi ise. Paraku tuleb seda hambaravis ikka ette, et on vaja kasutada tuimestust ning samuti puurimist. Väga olulised on hambaarsti kommunikatsioon lapsega ja sõnavara kasutus. Väiksemate lastega kuulub minu lemmik sõnavarasse “hamba tuttupanek” (süst, tuimestus) ning “pesuriga” pesu või puhastamine (puurimine). Suuremate lastega olen kasutanud pigem õigeid väljendeid. Nii laste kui täiskasvanutega on väga oluline “seleta, näita ja alles siis tee” meetod.
Kuna ja kuidas alustada ettevalmistust lapsega hambaarstile tulekuks?
Lapsega võiks hakata hambaarsti juures käima suhteliselt varakult. Olulist rolli mängib lapsevanemate teadlikkuse tõstmine selles osas, et kuidas hoida lapse hambad beebieas terved. Mina isiklikult kutsun lapsi tooli umbes 2 aastaselt. Siis on suurem tõenäosus saada juba suhu piiluda.
Lapsega hambaarsti külastamise ettevalmistuse juures on kõige olulisem rahulik lapsevanem. Samuti on hea idee on vaadata näiteks koos lapsega mõni multifilm või lugeda mõni raamat, kus on juttu hambaarsti juures käimisest.
Lapse hammaste tervis on 100% lapsevanemate kätes. Lapsevanem on see, kes vastutab toidulaua eest, kes ostab koju maiustusi. Lapsevanem on see, kes peab suutma väikelapse hambaid pesta. Olen nõus, et see on paras väljakutse! Aga õpetada lapsele hambasõbralikke käitumisharjumusi, on tema jaoks hilisemas elus varanduse väärtusega. Kui suudame lapseeas hoida piimahammaskonna tervena, siis on risk, et jäävhammastesse tekivad augud, ka palju väiksem.
