Kui oled kunagi läbi õnnetuse või hamba halva seisukorra tõttu hamba kaotanud, siis oled tõenäoliselt uurinud hammaste asendamise võimalusi, sealhulgas hambaimplantaate. Mida peaks enne implantaadi paigaldamist teadma?
Puuduvate hammaste asendamiseks on parim variant hambaimplantaat ja sellele fikseeritud kroon. Implantaatide ja kroonidega on võimalik asendada nii üksikuid hambaid kui ka tervet hambarida. Samuti on võimalik fikseerida patsiendile mittesobivaid eemaldatavaid proteese. Seetõttu sobib hambaimplantaat igas vanuses patsiendile. Tingimusi, kus implantaadi asetamine ei ole võimalik, esineb harva. Implantaadi asetamine on kiire ja valutu ning paljudel juhtudel on võimalik asetada implantaat hamba eemaldamisega samal visiidil.
Mis on hambaimplantaat?
Hamba implantaat on titaanist kruvi, mis on spetsiaalselt loodud hamba juure osa asendamiseks. Implantaadi asetamine toimub kohalikus tuimestuses ja on tänapäevaseid võimalusi kasutades minimaalselt invasiivne operatsioon, mille järgselt saab patsient jätkata oma igapäevaseid toimetusi. Protseduuri järgselt valmistatakse ja fikseeritakse implantaadile lõplik kroon kahe kuni kolme kuu möödudes. Esteetilistes piirkondades on võimalik valmistada ajutine kroon ja see fikseerida implantatsiooniga samal visiidil.

3D prinditud giidid
Parima ravitulemuse saavutamiseks kasutame iga implantatsiooni eelselt digitaalset planeerimist, mis võimaldab hinnata millisesse positsiooni implantaat asetada, et tagada pikaajaline funktsionaalne tulemus. Keerulisemates situatsioonide või mitme implantaadi asetamisel valmistame digitaalse plaani alusel 3D prinditud giidid, et planeeritud ka tegelikkuses kajastuks.
Kui luud ei ole piisavalt?
Enamasti on hambast või hammastest ilma jäädud põhjustel, mis on mõjunud kahjulikult ka seda ümbritsevale luule ja igemele. Seetõttu tuleb ette situatsioone, kus implantaadi asetamiseks esialgne kudede maht pole piisav. Luu siirdamisega on enamikel juhtudel võimalik varasem anatoomia taastada ning hambad siiski asendada. Olenevalt situatsioonist kasutatakse selleks patsiendi enda luupangast hangitud või sünteetilist luumaterjali.
City Clinics hambakliinikus usume, et edukas ja pikaealine hammaste implantatsioon on keeruline protseduur, mis nõuab mitme eriala spetsialisti: kirurgi, proteesiarsti ja laboritehniku head koostööd.
Mitmest etapist koosneb implantaadi asetamine?
Protsess koosneb kolmest etapist:
Planeerimine
Kõigepealt toimub konsultatsioon proteesiarsti vastuvõtus, kes hindab hammaskonna seisu ning proteetilisi võimalusi hammaskonna asendamiseks. Visiidil teostatakse 3D röntgen (CBCT) ning selle põhjal koostatakse kirjalik raviplaan. Vajadusel valmistatakse digitaalse plaani alusel 3D prinditud operatsioonigiidid, mis suurendavad operatsiooni täpsust veelgi.
Implantoloogia
Implantatsioonil asetatakse hambaimplantaat ning vajadusel taastatakse varasemalt kaotatud luu ja igeme maht. Teatud juhtudel on vajalik teostada luu ja igeme taastamine ning implantaadi asetamine eri etappides. 3-6 kuulise implantaadi luustumise perioodi järgselt on võimalik valmistada ja fikseerida proteetilised komponendid
Proteetika
Patsiendi suust tehakse digitaalne koopia, mille alusel on võimalik labori inseneril ja tehnikul valmistada implantaatidele puuduv proteetiline osa, mis sobituks ideaalselt antud suu tingimustesse. Enamasti kulub jäljendamisest kuni valmis proteetikani aega 2 nädalat.

Peale implantaadi paigaldamist:
- Väldi füüsilist koormust paari päeva jooksul
- Ära joo kohvi, kanget teed, piimatooteid, alkoholi esimese kahe päeva jooksul peale operatsiooni.
- Väldi suitsetamist lõikuse päeval.
- Loputa oma suud peale igat söögikorda leige veega.
- Puhasta oma igemeid ja hambaid regulaarselt. Implantaadi piirkonda eriti hellalt ja hoolikalt.
- Ära kasuta veesurvega või elektrilist hambaharja.
- Esimesel päeval pärast operatsiooni hoia implantaadi piirkonnas külmakotti. Aseta rätik põse ja külmakoti vahele. Ära hoia jääkotti kauem kui 30 minutit.
- Kui sul on äravõetav protees samal lõualuul, kuhu pandi implantaat, ära kanna seda esimese nädala jooksul.
Implantaatide üldine hooldus
Et ravitulemus kestaks pikka aega, on hädavajalik pidev ja hoolas suuhügieen.
Kasuta pehmete harjastega hambaharja
Pehmete harjastega hari on sinu implantaatide hoolduseks kõige parem. Eriti hea oleks, kui tegu on elektrilise hambaharjaga, sest see eemaldab hammastel olevad bakterid tõhusamalt ning pehmed harjased ei kahjusta igemeid ega põhjusta muid probleeme.
Ära kasuta abrasiivset hambapastat
Hambaimplantaatide puhul võiksid kasutada pigem tavapärast (nö ilma funktsioonita) või tundlikele hammastele mõeldud hambapastat.
Külasta regulaarselt oma hambaarsti
Selleks, et Sinu implantaadid püsiksid kaua ilusad, on oluline järgida antud näpunäiteid. Hambaimplantaadid võivad kesta kogu elu, kui hoolitsed nende eest korralikult ja külastad regulaarselt oma hambaarsti.